Shalom, hyvät ystävät!
Kiitos siitä innostuksesta, jonka saamme lukea kirjeistänne. Iloitsette niistä ovista, jotka HERRA on meille avannut – niin mekin.
ILO HERRASSA on meidän väkevyytemme. Minnekään muualle tai kenenkään muun puoleen emme voi paeta tilanteiden kääntyessä yhä vaikeammiksi. Koko muun Israelin lailla olemme täällä emmekä väisty.
Toivottavasti näkemänne iltauutiset raportoivat tilanteesta puolueettomasti. Tällä hetkellä tilanne Israelissa on huolestuttava ja pahenee päivä päivältä.
Olimme kaikin tavoin ahdistettuja… Mutta Jumala, joka rohkaisee masentuneita, lohdutti…” 2 Kor 7: 5,6
Outoa, järkyttävää ja epäinhimillistä – ovat vain 3 epätäydellistä sanaa, joilla voi yrittää kuvata tehtyjä murhia. Keskellä kirkasta päivää nuoret terroristit upottavat teurastusveitsiä, ruuvimeisseleitä ja saksia uhriensa päähän, niskaan, rintaan ja selkään ihmisten ollessa hoitamassa arkipäivän askareita julkisilla paikoilla. Ulkoministeriön mukaan syyskuun 13. päivästä 2015 lähtien terrorihyökkäyksissä on tapettu 34 ihmistä ja 397 ihmistä (heistä 4 palestiinalaista) on haavoittunut. Tämä on tapahtunut palestiinalaisten suorittamissa, 202 uhria tuottaneissa puukotuksissa ja niiden yrityksissä, 82 ampumavälikohtauksessa ja 41 päälle- tai yliajossa.
Yksin lokakuussa tehtiin 620 hyökkäystä, joista 483 polttopulloin. Hiljattain yhdysvaltalainen 29-vuotias veteraani puukotettiin kuoliaaksi ja 12 muuta siviiliä haavoitettiin yhden miehen suorittamassa verenhimoisessa hyökkäyksessä. Palestiinalaisviranomaiset kutsuivat tätä 21-vuotiasta murhaajaa marttyyriksi. Eräs israelilainen tempasi puukon niskastaan ja ampui hyökkääjän. Hra Abbas hyväksyy hiljaisesti tämän rettelöinnin ja murhaamisen.
Historia, menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus
Pidäthän mielessäsi: historia on osoittanut, että se mitä tapahtuu Israelille, sama kohtaa myös muita kansakuntia. Vuoden 1948 Israel oli 600 000 maahanmuuttajan maa, ennen kuin natsien toteuttamasta holokaustista hengissä selvinneet euroopanjuutalaiset ja toiset 600 000 juutalaista, jotka pakenivat arabimaista vain omat vaatteet mukanaan, tulivat ‘kotiin’. Yhdessä nämä hylätyt ja heikot israelilaiset ovat rikkaissa maissa asuvien sukulaistensa avulla rakentaneet menestyvän, kehittyneisiin maihin lukeutuvan kansakunnan. Nykyään näemme ylpeät eurooppalaiset maat ahdingon partaalla pohtimassa mitä tehdä omille rajoilleen massoittain tulvivien ihmisparkojen suhteen.
Jeesus sanat huutavat jokaiselle, joka tahtoo kuunnella: ”Kaiken, minkä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.’ Matteus 25:40
Noihin veljiin kuuluvat kaikki ihmiset. On vain ajan kysymys ennen kuin meidän – israelilaisten, juutalaisten ja arabien – nykypäivinä kohtaamamme terrori käy kaikkien kansakuntien kimppuun. Tämä tapahtuu nopeasti meidän silmiemme edessä.
”Israel täytyy pyyhkäistä pois”
Iran ampui kaksi ballistista ohjusta, joiden kantama on 2 000 kilometriä, Länsi-Iranista maaliskuun 8. ja 9. päivänä. Yllä olevat sanat oli kirjoitettu heprealaisin kirjaimin noihin ohjuksiin. Pahuus on räikeää! Mutta me olemme turvassa elävän Jumalan käsissä; siellä ei ole pelkoa. Kuuliaisuus on meidän kutsumuksemme. Mitä JUMALA tulee tekemään? Hän käyttää tavallisia ihmisiä tekemään epätavallisia asioita oman kuningaskuntansa leviämiseksi.
Jeesus rajatarkastusasemalla – Maaliskuu 2016
Valheellinen palestiinalaisviranomaisten johto leimaa Beetlehemissä syntyneen JEESUKSEN syntyperältään palestiinalaiseksi pojaksi. Iranin tukema media ei kaihda keinoja pyrkiessään tuhoamaan Israelin uskottavuuden sekä kansana että maana. He tähtäävät myös kaikkien palestiinalaiskristittyjen karkottamiseen. Beetlehemistä on tullut elävä helvetti, missä on enää jäljellä 10% sen aiemmasta kristitystä väestöstä.
Kuitenkin vuoden 1948 jälkeen Israelin alueen kristitty arabiväestö on lisääntynyt 1 000 prosentilla. He elävät vauraudessa ja turvassa. Monet kristityt arabit ovat liittyneet Israelin Puolustusvoimiin. Suurimman keskimääräisen kansantuotteen omaava ryhmä Israelissa ovat kristityt arabit.
Israel Vision \ Pieni hiljainen ääni Norjassa
Monet ystävät pyysivät Jaylta ja minulta raporttia hiljattain tekemästämme Norjan-matkasta.
Ensiksikin Meridel ja minä haluamme kiittää seuraavia norjalaisia pastoreita: Frank ja Ingrid Erlansenia sekä Aasmund ja Marianne Erlandsenia upean esitelmämatkan järjestämisestä. Norjalaiset tulivat kokouksiin pitkienkin matkojen takaa. Tunsimme heiltä saamamme tuen joka kokouksessa. Per Fillip Lokken ja hänen vaimonsa Adelheid toteuttivat tilaisuuden Oslossa. Tiedän tilaisuuden vaikuttaneen näihin johtajiin, koska heidän tekemänsä kysymykset olivat oivaltavia, eritoten Meridelin ihmiskauppaa koskevan työn suhteen.
Jay puhui aiheesta “Israel,
maailmanlaajuinen terrori, herätys ja sinä.” kotiryhmissä, helluntaiseurakunnissa ja kahdessa raamattukoulussa. Jay puhui avoimesti myös Norjan profeetallisesta kohtalosta NYKYPÄIVÄNÄ! Tämä opetus lähetettiin koko maahan Norge Vision TV:n välityksellä. Oli ilo olla sellaisten uskovien ympäröimänä, joilla on – kuten Jay sanoo – ‘valot päällä’.
Yhteinen tapaaminen oli kerrassaan hieno. Greta ja Willy Gundersen avasivat kotinsa vanhojen ja uusien Israelin ystävien tulla paikalle, ja he tulivatkin janoisin sydämin. Monet heistä olivat tehneet Israel-työtä vuosikymmeniä ja he kannustivat Jayta: ”Tämä oli PARAS Israel-ilta, johon ikinä olemme osallistuneet.” Hänen kirjoittamansa kirjanen ”Israel, Nations and the Future” (Israel, kansakunnat ja tulevaisuus) oli saatavilla norjankielisenä.
Huom. Rukoilemme apua kirjojemme ja filmiemme kääntämiseen norjaksi. Kerrothan meille, jos SINÄ olet kyseinen henkilö. Kiitos.
Nykyään seksuaalinen hyväksikäyttö ja ihmiskauppa saavat osakseen enemmän huomiota maailman mediassa. Muutamat norjalaiset seurakunnat ovat havahtuneet ja ovat valmiit osallistumaan tähän työhön. Raamattukoulun oppilaat ja pastori Frankin ja Ingridin Betel-seurakunnassa Trondheimissa vierailleet ihmiset saivat paljon ajattelemisen aihetta Jayn Israel-seminaarista ja Meridelin hyväksikäyttöesitelmistä: “Healing for the Family” (Perheen eheytyminen) ja “Small Talk”…(Jutustelua…), jotka ovat saatavilla DVD-levyinä.
Meridel selosti perusteellisesti lapsilla käytävää, tuottoisaa ihmiskauppaa. Nepalista on myyty lähes 100 000 nuorta tyttöä bordelleihin maan rajojen ulkopuolelle eri puolille maailmaa. Sen lisäksi noin 50 000 tyttöä työskentelee seksiteollisuudessa Kathmandun hieromalaitoksissa ja ravintoloiden kabineteissa.
Joissain kylissä ei ole lainkaan jäljellä tyttöjä.
“CAN – Change, Action, Nepal eli – MUUTOS, TOIMINTA, NEPAL -palvelutyötä ollaan aloittelemassa Kathmandussa Nepalissa tätä kirjoitettaessa.
Olemme koko perheenä mukana tässä työssä. Uskomme, että tekemämme filmi on käänteentekevä. Aloitimme filmaamisen vuonna 2013 ja saatoimme haastattelut ja filmauksen päätökseen Nepalissa viime tammikuussa. Pyhä Henki kannustaa meitä toimimaan nopeasti ja saamaan filmin julkaisukuntoon kesäkuuhun mennessä. Maailmanensi-ilta on suunnitteilla Kathmanduun, ja sitten dokumenttia lähetetään television välityksellä.
Minä (Jay) lähdin Meridelin ja Danielin mukaan viime tammikuussa, ja pidän kokemusta elämää mullistava saatuani nähdä tätä uskomatonta ihmiskaupan murhenäytelmää lähietäisyydeltä filmatessamme siihen joutuneita. Olemme muuntaneet tämän epäinhimillisen, lapsiin kohdistuvan, ihmisten harjoittaman toiminnan meille aiheuttaman šokin, tyrmistyksen, kiukun ja turhautumisen TOIMINNAKSI! Haasteena on luoda filmi, joka tuottaa muutosta. Uskomme siihen ja odotamme sitä!
JOS haluat osallistua tähän ja haluat lahjoittaa tähän valtavaan projektiin, jotta saisimme sen valmiiksi seuraavien parin kuukauden aikana, niin voit antaa lahjasi Pay Pal -järjestelmän kautta. Linkki löytyy Pieni hiljainen ääni -sivuilta netistä. Tai voit lähettää lahjasi meille postitse tai aiemmin käyttämälläsi tavalla.
JOS haluat tulla mukaan ‘elämäsi’ matkalle Nepaliin filmin ensi-iltaan, lähetäthän meille tarkat yhteystietosi. Voimme siten pitää Sinut ajan tasalla projektin edistymisestä.
Meidät on kutsuttu järjestämään filmin maailmanensi-ilta Kathmandussa sekä suljettu esitys Nepalin hallitukselle.
Rukoilethan puolestamme, että saamme kokoon kaiken tarvittavan edetäksemme tästä vaiheesta filmin viimeistelyyn pikavauhtia. Tämän aiheen ja filmaustehtävän olemme saaneet Jumalalta, – ja se on kerrassaan AJANKOHTAINEN! Rukouksesi ja tukesi auttavat meitä tiedottamaan median välityksellä tästä asiasta maailmalle. Seuraathan toimintaamme YouTubessa.
Tulkoon Sinun valtakuntasi. Tapahtukoon Sinun tahtosi…
Jay ja Meridel ja pojat
Kirjanen: The Art of Healing
Ystävät!
Lupasin lähettää kirjaseni: The Art of Healing (Eheytyminen) jokaiselle minua Nepalin-projektissa tukeneelle. Toivon tämän lahjan ehtivän käsiinne pesachiin / juutalaiseen pääsiäiseen, siis huhtikuun loppuun mennessä.
HERRA on käyttänyt tuota kirjasta voimallisesti ja antanut monelle sen kautta syvää ymmärrystä työtäni kohtaan.
Tiedän sen siunaavan Sinuakin!
Suurin ilonaiheeni Norjassa
Sain tavata kallisarvoisen lähetystyöntekijän, joka oli viettänyt viimeksi kuluneista 52 vuodesta 40 Nepalissa palvellen kylien koulujärjestelmää. Mitä huikeita tarinoita hän kertoikaan meille. Hän kuuli meidän Nepalia koskevan viestimme ja tämä reilusti yli 70-vuotias mies vaimoineen tukee nyt meitä rukouksin. Tällainen puhdas yhteys on uskoakseni esimakua siitä, mitä saamme tuntea päästyämme Taivaaseen. Keskinäinen yhteytemme oli suloista.
Tapasin myös erään 85-vuotiaan, joka lähettelee joka päivä viestejä FaceBookin välityksellä.
Jay ja minä pyysimme näitä koeteltuja ja uskollisia sieluja rukoilemaan puolestamme työtä jatkaessamme.
Kirjoitathan minulle!
Email: meridel.rawlings@gmail.com